Ventily TPMS

Senzory TPMS

TPMS – Tyre Pressure Monitoring System, přeloženo jako systém sledování tlaku v pneumatikách.

TPMS měří a zobrazuje tlak a teplotu vzduchu v pneumatikách. Systém reaguje jak na rychlý i pomalý únik tlaku vzduchu z pneumatik. Senzory v kolech sledují tlak v pneumatice a vysílají signál do řídící jednotky vozu, která případně zobrazí varování na palubní desce vozu.

Systém byl přijat na základě legislativního rozhodnutí EU a výrobci mají povinnost všechna nová vozidla vyrobená od 1. listopadu 2014 povinně vybavit těmito systémy.
( (ES) č. 661/2009 ze dne 13. července 2009)

TPMS = senzory v kolech vozu (ventil vzduchu se senzorem) + zvláštní kontrolka na palubní desce.

Výhody TPMS

  • Vyšší bezpečnost pro posádky vozidel Na základě varování řidiče vozidla o náhlém poklesu tlaku v pneumatice se daří zabránit haváriím.
  • Snížení provozních nákladů vozidla Optimální tlak v pneumatice = optimální valivý odpor (a tím i nižší spotřeba) a také optimální opotřebení všech pneumatik.
  • Lepší jízdní vlastnosti Jen na dobře nahuštěných pneumatikách je možné za všech okolností zajistit ideální stopu vozu.

Důležitá upozornění: Vozidlo bez správně fungujícího systému TPMS není považováno jako způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích.

  • Neprojde přes STK Vozidlo s nefunkčním systémem TPMS či bez
    něj neprojde stanicí technické kontroly.
  • Postih při silniční kontrole V případě nefunkčního systému TPMS hrozí
    řidiči postihy ze strany policie nebo městské policie.
  • Problémy při řešení s pojišťovnou Pojišťovny mohou krátit, nebo úplně zamítnout pojistná plnění.

Doporučuje se pravidelná kontrola a servis senzorů systému TPMS při návštěvě vašeho pneuservisu. Tímto předejdete problémům a prodloužíte životnost Vašich TPMS senzorů.


Kontaktní formulář:

Zašlete nám svůj dotaz, rádi vám na něj odpovíme.